Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
To był niemiecki bunkier
Dodane przez lan3 dnia Styczeń 01 2012 14:17:57

Treść rozszerzona
Działacze Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic planują wyremontować jednoosobowe poniemieckie bunkry, które odnaleźli w kilku miejscach. Prace przy pierwszym bunkrze już się rozpoczęły, wkrótce będzie można go oglądać.

Mało kto wie, ale taki bunkier jeszcze kilka dni temu stał na terenie jednej z hurtowni przy ulicy Elektrycznej. Nawet mało kto wiedział, że to w ogóle był bunkier. O tym, że coś się przy tej budowli dzieje, zawiadomili nas głogowianie.

- Od 60 lat jak tu mieszkam miałam przed oknami taką dziwną budowlę. Nie wiem czy to był jakiś słup ogłoszeniowy, czy jakaś dyżurka a może strzelnica. Moja sąsiadka kiedyś tam kury trzymała. A ostatnio wstaję i patrzę, że ktoś przy tej budowli coś majstruje. Następnego dnia zauważyłam, że ją ktoś przewrócił, a teraz już jej w ogóle tam nie ma - zawiadomiła nas nasza Czytelniczka.

Znaleźliśmy miejsce, gdzie stała ta budowla. Okazało się, że był to poniemiecki bunkier jednoosobowy, którym zainteresowało się stowarzyszenie Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic.

- Przyszli do mnie i opowiedzieli, że jest to jeden z czterech takich bunkrów, które zostały na tym terenie po wojnie. Oni je chcą odszukać i wyremontować. Zgodziłem im się więc oddać tę budowlę za darmo, mi ona przecież niepotrzebna. Myślę, że oddaję ją w dobre ręce - opowiedział nam właściciel hurtowni, na którego terenie stał ten bunkier.

Działacze stowarzyszenia najpierw wymontowali drzwiczki, potem zdjęli kopułę budowli. Na koniec przy pomocy specjalnego dźwigu zabrali główną jej część, która ważyła prawie pięć ton.

O zamiarach stowarzyszenia opowiedział nam Łukasz Jedynak. - Jako odkrywcy tajemnic staramy się ocalić od zapomnienia takie budowle. Na terenie Głogowa są cztery takie jednoosobowe bunkry. Myślę, że trzy z nich uda się nam odnowić i zagospodarować. Ten jest pierwszy, do którego dotarliśmy - powiedział. - Dwa kolejne są przysypane na Ostrowie Tumskim. Zamierzamy je odkopać. Czwarty jest prawdopodobnie na terenie poligonu wojskowego. Raczej nie uda się nam go odzyskać.

Stowarzyszenie odrestauruje bunkier i chce go udostępnić głogowianom.

Źródło http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111223/POWIAT03/590947221